Stokłosa Lucyna (1946 – 1984) - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.
There is no translation available.

Działacz kultury, kierownik Domu Kultury „Papiernik”, zastępcą Dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Bielsku-Białej

Spoczywa na cmentarzu Parafialnym w Żywcu
Lokalizacja: działka 01, rząd 16, miejsce 16

 

Stoklosa Lucyna

 

Lucyna Augustyna Stokłosa z domu Goryl urodziła się 7 marca 1946 roku w Sporyszu, dzielnicy Żywca. Przez całe swoje życie osobiste i zawodowe, związana była z miastem Żywiec i Żywiecczyzną. Tu się urodziła, tu uczęszczała do przedszkola przy ulicy Grunwaldzkiej w Sporyszu i była też uczennicą szkoły powszechnej nr 3 w Żywcu-Sporyszu. Po ukończeniu siedmioletniej Szkoły Podstawowej, Lucyna uczyła się przez rok w Zawodowej Szkole Gastronomicznej. Po roku, ze świadectwem, na którym widniały same oceny bardzo dobre, zmieniła szkołę na Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Żywcu, uczęszczała do klasy biologiczno-chemicznej. Przez cztery lata nauki była wybierana przez samorząd klasowy na jego przewodniczącą. W roku 1965 zdała egzamin maturalny z wynikiem bardzo dobrym. Po ukończeniu szkoły średniej, w okresie wakacji, zatrudniona została w przedszkolu przy ulicy Grunwaldzkiej jako wychowawca i opiekun dzieci podczas kolonii.

Po wakacjach, podjęła pracę jako szkoleniowiec do spraw młodzieży w dziale kadr w Zakładach Papierniczych „Solali” w Żywcu. Równolegle z pracą, podjęła naukę w systemie zaocznym w Technikum Papierniczym w Łodzi. Po jego ukończeniu została mianowana kierownikiem Domu Kultury „Papiernik”, działającym przy Zakładach Papierniczych „Solali” w Żywcu. Po reformie administracyjnej państwa i utworzeniu województwa bielskiego w 1975 roku, pracowała w Wojewódzkiej Radzie Związków Zawodowych w Bielsku-Białej, na stanowisku kierownika ds. kultury. W okresie tym rozpoczęła magisterskie studia zaoczne na Uniwersytecie Śląskim, na Wydziale Artystyczno-Pedagogicznym w filii uniwersytetu w Cieszynie, na kierunku: pedagogika pracy kulturalno-oświatowej. Wszystkie egzaminy, które zdawała podczas studiów wieńczone były najlepszymi ocenami. Pracę magisterską, pisaną pod kierunkiem dra Leopolda Kantora na temat „Funkcjonowania izby tradycji i perspektyw w systemie wychowawczym zakładu pracy na przykładzie „Welux” w Bielsku-Białej”, obroniła w roku 1980 z wynikiem bardzo dobrym, Po uzyskaniu dyplomu magistra została mianowana zastępcą Dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Bielsku-Białej, którą to pracę wykonywała z największą radością i starannością.

Wielką pasją Lucyny był teatr, film, muzyka. Najbardziej kochała muzykę górali beskidzkich, kulturę gór i tradycję regionu. Wiązało się to oczywiście z Jej pracą, jednakże dla Niej praca była pasją, a największa życiowa pasja była Jej pracą. Stąd też całe Jej dorosłe i zawodowe życie to praca w kulturze, z młodzieżą, propagująca region i jego tradycje. Będąc kierownikiem Domu Kultury „Papiernik” w Żywcu nadzorowała i wspierała pracę oraz rozwój Zespołu Pieśni i Tańca „Gronie”. To właśnie za czasów Jej pracy z zespołem, „Gronie” odnosiły znaczące sukcesy nie tylko w kraju, ale i za granicą. Do największych zaliczyć można „Złoty Liść” na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem w roku 1973. Zespół był także laureatem licznych nagród festiwali związkowych m.in. w 1974 roku zajął II miejsce i nagrodę pieniężną na Ogólnopolskim Festiwalu w Płocku. Za popularyzację folkloru góralskiego i regionu żywieckiego, zespół otrzymał medal „Za zasługi dla miasta Żywca”.

Swoją energią, poczuciem humoru, życzliwością i niezwykłą łatwością nawiązywania kontaktów, gromadziła wokół siebie wielu wspaniałych i wybitnych ludzi, by wraz z nimi aktywnie promować kulturę beskidzkich górali. Lucyna była osobą dynamiczną o silnej osobowości i charyzmatycznym temperamencie. W pracy zaś bezkompromisową, nieugiętą, dbającą o swoich podwładnych, sprawiedliwą, wierzącą w dobro ludzi, budząc tym wśród współpracowników szacunek oraz sympatię. Zawsze radosna, uśmiechnięta, pełna energii i optymizmu, a także ciekawa świata. Ciekawość i dociekliwość przenosiła na płaszczyznę zawodową, doskonaląc swój warsztat pracy do ostatnich chwil swego życia.

Na V roku studiów zachorowała na raka, okrutną chorobę, z którą walczyła kilka lat. Nie pozbawiła Jej ona jednak sensu życia. Podczas choroby, bólu i cierpienia, kiedy czuła się tylko trochę lepiej, wracała do pracy, chętnie dzieliła się własnymi doświadczeniami, wspierała swą wiedzą i radą ludzi związanych z kulturą regionu, których tak bardzo pokochała. Jej zaangażowanie i profesjonalizm, we wszystkim co robiła, uhonorowane zostało wieloma nagrodami, dyplomami i odznaczeniami, w tym m.in.: w roku 1974 za zasługi w działalności związkowej odznaczona została przez Zarząd Główny Związku Zawodowego Chemików, srebrną Odznaką Honorową Związku, w roku 1979 Uchwałą Rady Państwa odznaczona została Srebrnym Krzyżem Zasługi, w roku 1980 za wybitne osiągnięcia w rozwijaniu społecznej pomocy szkole w wychowaniu młodego pokolenia, otrzymuje odznakę „Przyjaciel Szkoły” , nadaną przez Prezydium Centralnej Rady Związków Zawodowych. Po długotrwałym leczeniu, wielu cierpieniach i heroicznej walce z chorobą, mając zaledwie 38 lat, zmarła w żywieckim szpitalu w dniu 18 maja 1984 roku. Została pochowana w grobowcu rodzinnym na cmentarzu przy kościele pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Żywcu. Pozostawiła pogrążoną w bólu i rozpaczy najbliższą rodzinę mamę Leokadię, męża Ignacego i siedemnastoletnią córkę Iwonę. Pozostawiła też pamięć i cząstkę siebie w sercach wszystkich tych, którzy Ją znali i kochali.

 

Na podstawie archiwum rodzinnego i wywiadów z przyjaciółmi Lucyny Stokłosy, biogram opracowała wnuczka Patrycja Duraj.

Patrycja Duraj-Piecuch

Życiorys został opublikowany w „Groniach”, XX, 2020, s. 191-193.

Share