Augustynowicz Władysława (1932 – 2017) - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Nauczycielka Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Żywcu , odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, wpisana do Złotej Księgi Zasłużonych dla Miasta Żywca

Spoczywa na cmentarzu Parafialnym w Żywcu
Lokalizacja: działka 06, rząd 10, miejsce 01

 

Augustynowicz Wladyslawa

 

Władysława Augustynowicz, z domu Wiewióra, rodem z Wilkowic. Urodziła się w 19 października 1932 roku.

Ukończyła filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po studiach przez kilka lat pracowała w Szkole Podstawowej nr 2 w Jeleśni przy boku znanej jeleśniańskiej poetki Magdaleny Zawadowej. Na jednej z konferencji nauczycieli języka polskiego dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Żywcu Kazimierz Kamiński zaproponował jej posadę w jego szkole. Przepracowała  tam resztę swojego zawodowego życia, do chwili przejścia na emeryturę.

Tu w Żywcu wyszła za mąż za Henryka Augustynowicza syna słynnego żywieckiego przyrodnika i działacza społecznego Walentego. Urodziła jednego syna Mieczysława. Całą swoją filologiczną wiedzę, pedagogiczny talent i pasję kształtowania humanistycznych postaw oddała szkole i swoim wychowankom, którzy z sentymentem wspominają ją do dnia dzisiejszego. Realizowała się w komisji humanistycznej i komisji wychowawców klasowych i w działalności opiekuńczej dla wychowanków wymagających szczególnej opieki i troski. Na emeryturze udzielała się na rzecz dzieci niepełnosprawnych przy parafii Narodzenia NMP w Żywcu. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, wpisana do Złotej Księgi Zasłużonych dla Miasta Żywca. Pani Władysława pozostała w pamięci swoich współpracowników wychowanków.

Zmarła 18 grudnia 2017 roku.

 

 

Hieronim Woźniak

Udostępnij