Bajtlik Jan (1922 – 2010) - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

Księgowy, nauczyciel, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Żywcu

Spoczywa na cmentarzu Parafialnym w Żywcu
Lokalizacja: działka 07, rząd 03, miejsce 11_12_13

Bajtlik Jan

Urodził się 4 czerwca 1922 roku w Żywcu. Kształcił się w Liceum Ogólnokształcącego w Żywcu i w Akademii Handlowej w Krakowie. Jako uczeń licealista udzielał się społecznie przy inwentaryzacji zbiorów powstającego wówczas muzeum żywieckiego. W latach 1947- 1953 pracował na stanowisku nauczyciela przedmiotów zawodowych w Liceum Handlowym I i II stopnia w Żywcu.
W roku 1953 przeszedł do pracy w Fabryce Śrub w Żywcu, a następnie w Fabryce „Bispol” w Bielsku-Białej na stanowisku głównego księgowego. W 1972 roku wrócił do Technikum Ekonomicznego w Żywcu. W latach 1979-1981 pełnił funkcję dyrektora Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Żywcu.
W 1979 roku przeszedł na emeryturę. Był miłośnikiem i pasjonatem turystyki górskiej oraz działaczem Oddziału Babiogórskiego PTTK w Żywcu.
Ożenił się z Heleną Drozd. Mieli syna Stanisława, wybitnego astrofizyka i popularyzatora nauki, pracownika Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika przy Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
Zmarł 9 czerwca 2010 roku.

Hieronim Woźniak
Bibliografia: Hieronim Woźniak, „Kto kim był i kto kim jest na Żywiecczyźnie”, Kraków, Żywiec 2015.