Biłyk Jan (1908 – 1970) - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Nauczyciel, żołnierz

Spoczywa na cmentarzu Parafialnym w Żywcu
Lokalizacja: działka 09, rząd 03, miejsce 06

 


Urodził się 1 czerwca 1908 roku w Pasiecznej (woj. stanisławowskie). Był synem Aleksandra i Marii z domu Fik. W 1930 roku został absolwentem Seminarium Nauczycielskiego w Stanisławowie i rozpoczął pracę nauczyciela w Szkole Powszechnej w Prochowej. Później pracował w Złotym Potoku (powiat Buczacz), Niniwsze (powiat Borszczów), Słobudce Koszyłowieckiej (powiat Zaleszczyki). W 1932 roku ukończył szkolenie wojskowe w Szkole Podchorążych rezerwy w Rawie Ruskiej w stopniu podporucznika. W roku 1938 ukończył Wyższy Kurs Nauczycielski w Wilnie.
Brał udział w kampanii wrześniowej 1939 roku i został internowany pod Tarnopolem. Po ucieczce z miejsca internowania pracował jako nauczyciel w Komorowie i Stanisławowie. W styczniu 1945 roku powołano go do służby wojskowej w I Armii Wojska Polskiego (6 Dywizja 18 Pułku Piechoty). Po zakończeniu działań wojennych został przeniesiony na placówkę graniczną do Koszarawy (pow. Żywiec).
We wrześniu 1945 roku rozpoczął pracę w charakterze nauczyciela i kierownika Szkoły Podstawowej w Koszarawie. Tam też ożenił się z Janiną Gąsiorek. Od 1 września 1955 roku pracował w Żywcu jako kierownik Szkoły Podstawowej nr 4, a po jej likwidacji w 1969 roku pełnił funkcję zastępcy kierownika Szkoły Podstawowej nr 1 w Żywcu. Zmarł 1 października 1970 roku.


Odznaczony: Krzyżem Walecznych, Medalem Zwycięstwa i Wolności, Odznaką Grunwaldzką, Złotym Krzyżem Zasługi.

Bożena Husar
Bibliografia: Słownik Biograficzny Żywiecczyzny, t. I

Udostępnij