Bogacz Teresa (1936 – 2010) - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Nauczycielka, działaczka Związku Nauczycielstwa Polskiego

Spoczywa na cmentarzu Parafialnym w Żywcu
Lokalizacja: działka 06, rząd 04, miejsce 33_34

Bogacz Teresa

 

 

Urodziła się 22 grudnia 1936 roku w Żywcu. Szkołę podstawową i średnią ukończyła w Żywcu, a następnie studiowała biologię i naukę o ziemi na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Uczyła się pilnie, była uczennicą i studentką wzorowo wykonującą swoje obowiązki. Została nauczycielką, dyrektorką i prezeską Ogniska Związku Nauczycielstwa Polskiego w Szkole Podstawowej nr 3 w Żywcu Sporyszu.
Była kobietą otwartą, inicjatywną, kreatywną i energiczną? Szkoła wkrótce stała się dla niej za ciasna, dlatego wychodziła z inicjatywami poza jej ramy, co otwierało dla niej wyjście na szersze wody. Przestrzenią dla takiej działalności był Związek Nauczycielstwa Polskiego. Była w nim najpierw prezesem Ogniska w macierzystej szkole, a następnie prezeską Zarządu Oddziału ZNP w Żywcu, a po utworzeniu w 1975 roku województwa bielskiego prezeską Zarządu Wojewódzkiego ZNP w Bielsku Białej.
Tam stała się współzałożycielką Nauczycielskiego Ruchu Pokoju, twórczynią Nauczycielskich Dni Pamięci i Pokoju. Była współorganizatorką i uczestniczką Marszu Żywych przy Muzeum KL Auschwitz. Współorganizowała ruch Nauczycielskiego Dnia Pamięci i Pokoju w Oświęcimiu, gdzie powstała inicjatywa uczczenia i wyniesienia „na ołtarze” historii i pamięci męczeńskiej śmierci nauczyciela Mariana Batki. Będąc członkiem Komisji Oświaty przy ówczesnej Miejskiej Radzie Narodowej czyniła starania o rozszerzenie bazy przedszkoli i szkół, zorganizowania Ogrodu Jordanowskiego. Zabiegała o przydział mieszkań dla nauczycieli. Do końca swoich dni aktywnie działała w ZNP.
Za aktywną działalność związkową i pracę zawodową została odznaczona Złotą Odznaką ZNP; Medalem ZNP w Służbie Narodu i Szkole; Krzyżem Kawalerskim OOP; Złotym Krzyżem Zasługi; Brązowym Krzyżem Zasługi; Odznaczeniem Zasłużony Nauczyciel PRL; Srebrną Odznaką Za Zasługi Dla Ziemi Krakowskiej; Medalem Komisji Edukacji Narodowej; Medalem Za Zasługi dla Województwa Bielskiego; Medalem XXX-lecia Miasta Żywca; Odznaczeniem Honorowego Prezesa ZNP.
Zmarła 15 kwietnia 2010 roku.

Hieronim Wożniak

Udostępnij