Hołowińska Urszula (1911 – 2007) - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Bibliotekarka w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żywcu, odznaczona

Spoczywa na cmentarzu Parafialnym w Żywcu
Lokalizacja: działka 09, rząd 25, miejsce 05

 

Holowinska Urszula

 

 

Urodziła się 7 września 1911 roku w Suchej Beskidzkiej w rodzinie Heleny i Antoniego Białkowskich. W 1930 roku zdała egzamin dojrzałości gimnazjalny zwyczajny w Gimnazjum Państwowym im. T. Kościuszki w Łucku. W latach 1933- 1937 studiowała na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie 23 listopada 1937 roku otrzymała tytuł magistra prawa. W 1938 roku zawarła związek małżeński z Antonim Hołowińskim, również absolwentem Wydziału Prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. W styczniu 1950 roku rozpoczęła pracę w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żywcu na stanowisku instruktora ds. metodycznych.

28 czerwca 1956 roku zdała biblioteczny egzamin państwowy uprawniający do pracy w bibliotekach publicznych. Przez 32 lata pracowała w żywieckiej bibliotece publicznej na różnych stanowiskach bibliotecznych. Zajmowała się czytelnictwem dorosłych, a przede wszystkim odpowiedzialna była za politykę gromadzenia i opracowania zbiorów. Zajmowała się uzupełnianiem zbiorów bibliotecznych w bibliotece żywieckiej oraz w bibliotekach na terenie powiatu. Udzielała tym bibliotekom pomocy fachowej. Posiadała rozległą wiedzę na temat bibliografowania książek, z czym dzieliła się ze swoimi pracownikami. Przyczyniła się do rozwoju bibliotek i czytelnictwa na Żywiecczyźnie.

Z dniem 1 listopada 1982 roku przeszła na emeryturę, ale w miarę swoich możliwości utrzymywała kontakty ze środowiskiem bibliotekarzy.

W 1976 roku odznaczona została odznaką Zasłużony działacz Kultury, medalem XXX-lecia PRL i Wyzwolenia Miasta Żywca, a z okazji jubileuszu 115-lecia biblioteki otrzymała Medal Pamiątkowy Miasta Żywca.

Zmarła 7 grudnia 2007 roku. Pochowana jest na Cmentarzu Przemienienia Pańskiego w Żywcu.

 

Hieronim Woźniak

Udostępnij