Itzeli Antoni (1927 – 2001) - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Nauczyciel, radiomechanik

Spoczywa na cmentarzu Parafialnym w Żywcu
Lokalizacja: działka 06, rząd 04, miejsce 24_25

Itzeli Antoni

 

Urodził się 28 lipca 1927 roku jako syn Julii i Czesława Itzelich. Ukończył Szkołę Przemysłową w Bielsku. Po wojnie przez kilka lat był nauczycielem w szkole zawodowej w Sporyszu.
Z zamiłowania i zawodu radiomechanik. Przez całe życie trudnił się radiotechniką i krótkofalarstwem. Zaraz po wojnie, gdy wieś żywiecka nie była jeszcze w pełni zelektryfikowana wraz z podobnymi radiomechanikami Augustyńskim i Popiołkiem zajmował się ładowaniem akumulatorów do lampowych radioodbiorników, a następnie ich naprawą.
Przez kilkanaście lat był kierownikiem Radioklubu Ligi Przyjaciół Żołnierza. Radioklub ten organizował szkolenie radiotechniczne i krótkofalarskie dla amatorów. Posiadał własną klubową radiostację o znaku SP9KBH i służył radą i pomocą zrzeszonym w klubie radioamatorom. Brał udział w zawodach krótkofalarskich i tym podobnych imprezach organizowanych przez LPŻ. Przez kilka lat był kierownikiem sklepu radiowo-telewizyjnego w Żywcu.
W czasie gdy powstawała polska telewizja był jej propagatorem, pomagał w instalowaniu telewizorów, był ich serwisantem w domach i własnym przydomowym warsztacie radiowo-telewizyjnym. Po wybudowaniu przekaźnika RTV na górze Grojec był jego konserwatorem i serwisantem jako osoba w Żywcu najbardziej w tym temacie kompetentna. Przez całe swoje życie podnosił swoje kwalifikacje przez samokształcenie.
Ożeniony był z Jadwigą Bednarz. Mieli syna Piotra. Zmarł 27 lipca 2001 roku.

Hieronim Woźniak
Bibliografia: Hieronim Woźniak, „Kto kim był i kto kim jest na Żywiecczyźnie”, Kraków, Żywiec 2015

Udostępnij