Gara Czesław (1930 – 2017) - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

Włókiennik, działacz sportowy

Spoczywa na cmentarzu Parafialnym w Żywcu
Lokalizacja: działka 05, rząd 06, miejsce 07

Gara Czeslaw

Urodził się 16 listopada 1930 roku w Żywcu. Po ukończeniu szkoły podstawowej dalszą edukację kontynuował w Technikum Włókienniczym w bielsku Białej. Po zdaniu matury rozpoczął pracę
w Fabryce Włókienniczej „WEGA” w Bielsku-Białej, gdzie przepracował czas aż do przejścia na emeryturę.

Jego pasją od lat najmłodszych był sport, a ulubioną dyscypliną piłka nożna. Jako zawodnik Towarzystwa Sportowego „Koszarawa” występował na pozycji bramkarza. Po przejściu na emeryturę wrócił do klubu w roli działacza. Rozpoczął działalność jako kierownik drużyn młodzieżowych, by następnie kierować przez 20 lat drużyną seniorów. Przez wiele lat był członkiem zarządu TS Koszarawa, służąc swoim doświadczeniem i radą. Był współorganizatorem uroczystości jubileuszowych 90-cio i 100-lecia założenia klubu. W tym czasie drużyna seniorów, którą kierował osiągała wspaniałe sukcesy. Awansowała z Ligi Okręgowej do Trzeciej Ligi i do ćwierć finału Pucharu Polski, tocząc mecze między innymi z Wisłą Kraków, Szczakowianką Jaworzno. Do ostatnich dni swojego życia bywał na meczach Koszarawy.

Za swoją pracę został odznaczony Złotym i Srebrnym Krzyżem zasługi, a za działalność w sporcie  otrzymał Brązową Odznakę PZPN, Medal 1100-lecia TS Koszarawa Żywiec i medal Pamiątkowy Miasta Żywca.

Zmarł 12 grudnia 2017 roku.

Jan Łuczak

Życiorys ukazał się w „Nad Sołą i Koszarawą”, nr 1, 2018.