Dziki Jan (1900 – 1958) - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

Działacz robotniczy, robotnik, burmistrz miasta Żywca

Spoczywa na cmentarzu Parafialnym w Żywcu
Lokalizacja: działka 08, rząd 08, miejsce 02_03

Urodził się 20 maja 1900 roku w Przyłękowie. W 1915 roku ukończył Szkołę Powszechną st. II w Świnnej. Do 1921 r. pracował w gospodarstwie rodziców. W 1921 roku został powołany do służby wojskowej w Wadowicach, którą ukończył w 1923 roku. Następnie podjął pracę w Fabryce Papieru "Solali" w Żywcu. Tam od 1924 roku w Towarzystwie Uniwersytetu Robotniczego uzupełniał swoją wiedzę w zakresie nauk społecznych. 26 lipca 1924 roku w Jeleśni zawarł związek małżeński z Weroniką Smagoń. Mieli dwie córki: Zuzannę i Janinę.
Był jednym z współorganizatorów komórek Komunistycznej Partii Polski w pow. żywieckim. W 1933 roku stanął na czele Komitetu Dzielnicowego KPP w Żywcu. W 1928 roku brał udział w pochodzie i wiecu 1-majowym zorganizowanym przez Polską Partię Socjalistyczną i związki zawodowe robotników Fabryki Śrub i Nitów w Sporyszu, Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu i Fabryki Papieru "Solali" w Żywcu. Z upoważnienia Związku Zawodowego Robotników Przemysłu Chemicznego w 1924 roku brał udział w strajku okupacyjnym pod hasłem walki o poprawę zarobków. W marcu 1932 roku zainicjował i organizował strajk i manifestację uliczną robotników Zabłocia, Sporysza i Żywca.
31 sierpnia 1939 roku zgłosił się do Wadowic do 21 Dywizji Piechoty. W latach 1939-1942 pracował jako strażnik ochrony mostów w Jeleśni i Krzyżowej. Od 1942 roku pracował w Fabryce Złomu w Bielsku. W 1945 roku powołany został przez Polską Partię Robotniczą na stanowisko Burmistrza Miasta Żywca i członka Miejskiej Rady Narodowej. Wraz z pracownikami przedwojennego samorządu udało mu się zabezpieczyć przed całkowitym zniszczeniem akta miasta Żywca i majątek komunalny oraz zorganizował straż miejską, zapewniając mieszkańcom osobiste bezpieczeństwo.
20 października 1945 roku odwołano go z funkcji burmistrza miasta i został kierownikiem Miejskiego Komitetu Opieki Społecznej. W 1946 roku objął stanowisko zastępcy kierownika działu Personalnego Żywieckiej Fabryki Papieru "Solali", a następnie kierownika Działu Gospodarczego. W latach 1946 - 1955 pracował na stanowisku rachmistrza oddziałowego. W 1955 r. przeszedł na rentę chorobową. Zmarł 4 listopada 1958 roku. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Bożena Husar
Bibliografia: Słownik Biograficzny Żywiecczyzny , t. I