Uroczysta gala diecezjalnego konkursu literacko-religijnego o rodzinie - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

str 6.jpg

18 marca br. w auli im. Stanisława Pyjasa w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Żywcu odbyła się uroczysta gala, w trakcie której nagrodzono laureatów Diecezjalnego Konkursu Literacko-Religijnego o Rodzinie. Konkurs był adresowany do uczniów szkół podstawowych (VI-VIII) oraz ponadpodstawowych Diecezji Bielsko-Żywieckiej i odbył się pod honorowym patronatem Biskupa Ordynariusza Romana Pindla i Księdza Dziekana Grzegorza Gruszeckiego - proboszcza Parafii Narodzenia NMP w Żywcu. Głównym celem Konkursu,
w organizację którego oprócz I Liceum Ogólnokształcącego w Żywcu i parafii konkatedralnej, włączył się Domowy Kościół Diecezji Bielsko-Żywieckiej, było podkreślenie znaczenia rodziny w życiu człowieka oraz umożliwienie młodzieży przedstawienia swoich osobistych refleksji i wrażeń dotyczących rodziny. Zadaniem uczestników było napisanie wypracowanie, nawiązującego do słów Matki Teresy z Kalkuty: „Jeśli chcesz naprawić świat, to idź do domu i kochaj swoją rodzinę”. Uczniowie, w wybranej przez siebie formie literackiej, mieli odpowiedzieć na pytanie, czy przytoczona myśl jest aktualna w XXI wieku.

Przewodniczący jury, ks. Grzegorz Guga – wikariusz Parafii Narodzenia NMP w Żywcu, dokonał podsumowania Konkursu. W swojej inspirującej mowie przybliżył uczestnikom ideę Konkursu, podkreślił istotną rolę rodziny w życiu każdego człowieka, odwołując się do młodzieżowej powieści pt. „Kwiat kalafiora” Małgorzaty Musierowicz. Poprzez przywołanie rodziny Borejków skłonił gości do refleksji nad istotą pielęgnowania relacji między najbliższymi.

Jury w składzie: ks. Grzegorz Guga, pani Dominika Kamińska i ks. Jacek Moskal wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych.

Uczniowie szkół podstawowych:

I miejsce – Paulina Hulbój ze Szkoły Podstawowej SPSK im. bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Żywcu

II miejsce – Antoni Białkowski ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Adama Mickiewicza w Żywcu

III miejsce – Kalina Janik ze Szkoły Podstawowej SPSK im. bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Żywcu

Wyróżnienia:

Zofia Borak z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. ks. Jana Twardowskiego w Siennej

Kinga Krutak ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Milówce

Lena Miszczyk ze Szkoły Podstawowej im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach

Filip Rubys z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. ks. Jana Twardowskiego w Siennej

Emilia Szczypka ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ludwika Kobieli w Chybiu

Uczniowie szkół ponadpodstawowych:

I miejsce – Julia Iskierka z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie
w Andrychowie

II miejsce – Ilona Rokowska z Zespołu Szkół nr 2 im. Jadwigi Królowej w Andrychowie

III miejsce – Wiktoria Pytlarz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Marii Konopnickiej w Milówce

III miejsce – Sandra Furtak z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika
w Żywcu

Wyróżnienie:
Dominika Ulrych z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Żywcu.

Laureaci otrzymali dyplomy, karty podarunkowe i słodycze, a Opiekunowie, pod kierunkiem których powstały nagrodzone prace, zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami i książkami. Nagrody w Konkursie ufundowali: Domowy Kościół Diecezji Bielsko-Żywieckiej i Parafia Rzymskokatolicka Nawiedzenia NMP w Żywcu.

W swoich pracach uczniowie udowodnili, że rodzina jest fundamentem wszystkiego, co w życiu ważne. Paulina Hulbój napisała, że „Rodzina daje początek wszystkiemu... Pięknie to Pan Bóg wymyślił - taki niepozorny mały dmuchawiec - z wielością ziaren. Początek wszystkiego”. Osoby nagrodzone zostały zaproszone na środek, a każda z nich dostała słodki upominek, aby przekazać go rodzicom i powiedzieć, jak bardzo ich kochają i dziękują za trud włożony w wychowanie swoich dzieci.

Pan dr Jacek Biłko - dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Żywcu podziękował organizatorom, młodzieży I Liceum Ogólnokształcącego, która zadbała o oprawę artystyczną uroczystości oraz  wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu Konkursu. Pogratulował zwycięzcom, życząc dalszych sukcesów literackich. Głos zabrał również Ksiądz Dziekan Grzegorz Gruszecki, wyrażając wdzięczność za liczne zaangażowanie młodych ludzi w tematy związane z życiem rodzinnym. Serdecznie pogratulował zgromadzonym kunsztu i dojrzałości, która wybrzmiewa z napisanych tekstów. Zainspirowany cytatem pochodzącym z jednej z nagrodzonych prac, zwrócił uwagę na to, jak ważne jest budowanie i podtrzymywanie więzi rodzinnych. Ksiądz Dziekan podziękował inicjatorom Konkursu - ks. Jackowi Moskalowi  i pani Dominice Kamińskiej. Słowa wdzięczności skierował do Pary Diecezjalnej Domowego Kościoła Diecezji Bielsko-Żywieckiej – Państwa Jadwigi i Ryszarda Borowców, Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego – Pana Jacka Biłki oraz  Przewodniczącego jury – ks. Grzegorza Gugi.

fot. Urszula Rogólska