Pielgrzymka do Przyłękowa - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witamy na stronie parafii

Obchody Wielkiego Tygodnia

marzec 24, 2024
str 7.jpg
Spowiedź: Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek, Wielka Środa: 6:15–7:30 i 17:00–18:15 Wielki Czwartek: 6:15–8:00 i 15:00–17:45 Wielki Piątek:…

Uroczysta gala diecezjalnego konkursu literacko-religijnego o rodzinie

marzec 18, 2024
str 6.jpg
18 marca br. w auli im. Stanisława Pyjasa w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Żywcu odbyła się uroczysta gala, w trakcie której…

Rekolekcje wielkopostne

marzec 11, 2024
Rekolekcje - strona.jpg
Sobota 16 marca 18.00 – Msza z nauką rekolekcyjną dla wszystkich Niedziela 17 marca 6.00 – Msza z nauką rekolekcyjną dla wszystkich 7.30 – Msza z…

Kolejnym Maryjnym miejscem do jakiego pielgrzymujemy jest Sanktuarium w Przyłęków. Tam od kwietnia do września, każdego 24 dnia miesiącapielgrzymujemy do Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych.

Historia objawienia i budowy kościoła przekazana została nam w zeznaniach mieszkańców Przyłękowa będących w jakiś sposób związanych z osobą Wojciecha Stefki, lub pamiętających początki kultu Matki Boskiej na wzgórzu zwanym Bugajem. Większość relacji dotyczy osoby samego Wojciecha Stefki, jego pobożności, ciężkiej, nieznanej choroby córki i jej cudownego uzdrowienia. Inne zeznania rzucają światło na proces budowy kapliczki, a potem kościoła. W każdej relacji jest mowa o nagłym pojawieniu się wody obok kapliczki i jej cudownych, uzdrawiających właściwościach. Mieszkańcy Przyłękowa i okolicznych wsi, a także coraz liczniej pojawiający się pielgrzymi nie mieli żadnych wątpliwości, że łąka na Górce, gdzie stanął kościół była wybrana przez Matkę Bożą. Wiarę tę potwierdzały ustawicznie, za Jej pośrednictwem doznane i wyproszone łaski.

Po wojnie kościół na górze objawień wzbogacono dzwonami, poświęconymi uroczyście w dniu 9 listopada 1947 roku. W dwa lata później dobudowano do kościoła zakrystię. Nowy etap w historii sanktuarium przyłękowskiego rozpoczął się w roku 1953 kiedy świątynię jako filię parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu, objęli księża salezjanie. Jednocześnie powierzano im pracę duszpasterską na terenie najbliżej położonym kościoła, obejmującym Przyłęków, Świnną, Komornik i Kiełbasów. W latach 1954 – 1955 ksiądz Andrzej Świda salezjanin, pierwszy kustosz sanktuarium przeprowadził akcję składania zaprzysiężonych zeznań wśród mieszkańców Przyłękowa jeszcze żyjących i pamiętających historię kultu Matki Boskiej na górze przyłękowskiej.

W roku 1964, 30 maja modlił się tu w kościele metropolita krakowski ks. Karol Wojtyła, gdy wizytował parafię Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu. Do ważnych dat w historii sanktuarium na górze przyłękowskiej należy dzień 2 lutego 1985 roku, kiedy decyzją metropolity krakowskiego ks. kardynała Franciszka Macharskiego erygowana została w Przyłękowie parafia. Księża salezjanie, którym powierzono duszpasterstwo na terenie tej parafii rozwinęli w znaczny sposób kult Matki Boskiej i ukierunkowali go ku czci Maryi Wspomożycielki Wiernych patronki swojego Zgromadzenia.

Ważniejsze wydarzenia

2 VII 1886 – objawienie się Matki Bożej Wojciechowi Stefko

1896 – poświęcenie kamienia węgielnego pod obecne sanktuarium

1898 – ustawienie więźby

1902 – ukończenie budowli, sprowadzenie figury Matki Bożej z Krakowa

1915 – pożar domku przy kościele, zniszczeniu uległy kroniki i akta źródłowe o początku objawień

9 IX 1947 – poświęcenie dzwonów

1949 – budowa i poświęcenie zakrystii

XII 1953 – przybycie pierwszych opiekunów salezjanów – ks. Andrzej Świda – utworzenie filli parafii Narodzenia NMP w Żywcu

30 V 1964 – wizytacja ks. kard. Karola Wojtyły – notatka osobista w księdze pamiątkowej

1984 – wizytacja ks. kard. Franciszka Macharskiego

2 II 1985 – erygowanie parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych

13 IX 1992 – poświęcenie przez ks. bpa ordynariusza Tadeusza Rokoczego, kaplicy filialnej pw. Krzyża Świętego w Świnnej

1993 – Budowa kaplicy filialnej pw. Świętej Rodziny w Świnnej – Komarniku

1998 – Nawiedzenie w parafii kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej

25 XII 1999 – 6 I 2001 – Rok Wielkiego Jubileuszu 2000 – sanktuarium było kościołem Jubileuszowym

8 XII 2008 – Dekretem Biskupa T. Rakoczego Przyłęków staje się Sanktuarium Diecezjalnym

Więcej informacji znaleźć można na stronie:

www.przylekow.sdb.org.pl

Udostępnij

Więcej aktualności »