PIELGRZYMKA DO GRECJI – RELACJA

PIELGRZYMKA DO GRECJI 10-20.05.2017

Nasza pielgrzymka do Grecji miała na celu poznać miejsca związane z Apostołem Św. Pawłem. Dzięki jego wyprawom misyjnym chrześcijaństwo dotarło do Europy.
Pielgrzymowanie rozpoczęliśmy z naszym pilotem Jackiem oraz opiekunem duchowym ks. Jerzym, od miejsca skąd swą misję po Europie rozpoczął Św. Paweł czyli od Kawalii. Kolejny dzień to uczestnictwo we Mszy Świętej w miejscu gdzie Św. Paweł ochrzcił pierwszą kobietę w Europie – Lidie. Było to głębokie przeżycie (podczas mszy odnowiliśmy przyrzeczenia sakramentu Chrztu Świętego)).
Zanim dotarliśmy do Tesalonik odbył się piękny rejs statkiem opływający Górę Athos. Równouprawnienia tutaj nie ma. Do autonomicznej Republiki Góry Athos kobiety wjechać nie mogą.
W Tesalonikach św. Paweł zaczął działalność od wystąpienia w żydowskiej synagodze. Stamtąd skierował się do Weri (dawniej Berii) gdzie uciekł przed salonickimi żydami.
W kolejnym dniu pielgrzymki wielką atrakcją było zwiedzanie wiszących klasztorów prawosławnych w Meteorach wpisanych na listę UNESCO. Nasza grupa odwiedziła Wielki Meteor.
Budowę tego klasztoru rozpoczął Św. Atanazy w 1340 r. Mnisi twierdzą, że w tej dolinie obecność Boga staje się namacalna. Meteory to miejsce, które powinien zobaczyć każdy turysta pragnący podziwiać cuda świata.
Dzień piąty to Delfy. Dla wielu to najpiękniejsze miejsce w Grecji. Przyczyną sławy i bogactwa tego miejsca była wyrocznia Pytia.
Ateny poznaliśmy dzięki przewodniczce Olimpii i pilotce Ani. Zwiedziliśmy między innymi Akropol ( z przepięknym widokiem na miasto), Areopag -skąd przemawiał św. Paweł, teatr Dionizosa, Stadion Olimpijski, plac Syntagma i uroczystą zmianę wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
Kolejny dzień pielgrzymki był również bardzo ciekawy. Stary Korynt ; obiekt należy do najciekawszych wykopalisk archeologicznych Peloponezu. Wśród tych ruin głęboko przeżyliśmy Eucharystię, odprawioną przez ks. Jerzego. Następnie zwiedzaliśmy
Epidauros ; ze wspaniale zachowanym amfiteatrem wzniesionym w III wieku p.n.e.
Nafplio ; najpiękniejsze miasto Grecji, osłonięte fortecami, z przepięknymi uliczkami.
Grecy są najstarszym cywilizowany narodem Europy. A Grecja to przepiękny kraj .Cały obszar przecinają łańcuchy górskie, gaje oliwne, drzewka cyprysowe, oleandry.
Zrozumieliśmy, że św. Paweł nie jest postacią z przeszłości, on jest także naszym nauczycielem, przemawia do nas dzisiaj, mówi do mnie…

Areopag Delfy Korynt - wspólna Msza Św. Korynt- fundamenty synagogi Klasztor na Meteorach Widok z Areopagu na Akropol Widok z Meteorów