RENOWACJA CMENTARZA PRZY KOŚCIELE ŚW. MARKA

CO JUŻ UDAŁO SIĘ ZROBIĆ NA CMENTARZU ŚW. MARKA W ŻYWCU!

Pierwsza kwesta „Ratujmy Zabytki” został zorganizowana przez Towarzystwo Naukowe Żywieckie w 2010 roku. Pierwszym zabytkiem, który miał być poddany rewitalizacji stała się najstarsza barokowa rzeźba Św. Józefa
z Dzieciątkiem z 1797 r. Obiekt był poważnie uszkodzony i wymagał natychmiastowej renowacji.
Konserwacja figury została zakończona w październiku 2011 roku. Koszty prac pokryła zbiórka pieniędzy z I Kwesty „Ratujmy zabytki” oraz Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu.
Koszt renowacji – 36. 624,00 zł.
Kolejne Kwesty II, III i IV pokryły koszty konserwacji grobowca rodziny Nowotarskich. Obiekt pochodzi z pocz. XX w., , zaprojektowany został przez znanego działacza społecznego, nauczyciela i artystę – Władysława Nowotarskiego.
Prace konserwatorskie zakończone zostały przez Pana Tadeusz a Kalfasa w październiku 2013 r.
Koszt renowacji – 24. 000,00 zł.
Kwesty V, VI, VII w całości przeznaczone zostały na kolejne etapy renowacji neogotyckiej kaplicy grobowej ks. Tomasza Czapeli z 1907 r., znajdującej się na cmentarzu przy kościele św. Marka w Żywcu. Na kaplicę już wydaliśmy 20.600 zł.

FINAŁ VII KWESTY „RATUJMY ZABYTKI”

1 listopada 2016 roku na cmentarzach przy kościele Świętego Marka
w Żywcu, przy kościele Przemienienia Pańskiego w Żywcu oraz na cmentarzu w Żywcu – Zabłociu odbyła się, już po raz siódmy, kwesta na rzecz ratowania zabytkowego cmentarza przy kościele Świętego Marka w Żywcu.
WYNIK FINANSOWY VII KWESTY – 12.105,67 ZŁ.
Organizator kwesty, Towarzystwo Naukowe Żywieckie, składają podziękowania wszystkim wolontariuszom (a było ich w tym roku 50 osób) oraz wszystkim darczyńcom, dzięki którym zebraliśmy tak pokaźną sumę. Dziękujemy także parafii żywieckiej i zabłockiej, na terenie których przeprowadziliśmy kwesty.
Cała suma – 12.105,67 zł będzie przeznaczona na kolejny, już III, etap rewitalizacji neogotyckiej kaplicy grobowej ks. Tomasza Czapeli z 1907 r., znajdującej się na cmentarzu przy kościele św. Marka w Żywcu.
Obecnie wspomniana kaplica zyskała nowy blask. W ramach I i II etapu konserwacji zostały odczyszczone mury zewnętrzne budynku oraz dach. Prace przy zabytku prowadził konserwator dzieł sztuki – mgr Tadeusz Kalfas. Kolejne prace będą dotyczyły: renowacji dachu, fundamentów kaplicy oraz jej wnętrza – polichromii i witraży.
Dziękujemy wszystkim wolontariuszom, darczyńcom i pasjonatom historii lokalnej, dzięki którym kolejny zabytek na cmentarzu św. Marka odzyskuje dawny wygląd i wspaniałość!
Zapraszamy za rok !!!
Prezes Towarzystwa Naukowego Żywieckiego – Dorota Firlej02 Rzeźba św. Jóefa z Dzieciątkiem po rewitaliacji X 2011 04 Grób rodziny Nowotarskich po rewitalizacji 2013 06 Kaplica ks. Czapeli - II etap rewitalizacji  X 2016 r. 20161101_094704 20161101_100136