PIESZA ŻYWIECKA PIELGRZYMKA NA JASNĄ GÓRĘ

406. Piesza Pielgrzymka Żywiecka dotarła pod szczyt jasnogórski we wtorek, 29 sierpnia. W tym roku pieszo na Jasną Górę wybrało się ponad 300 osób. Do sanktuarium dojechali również wierni autokarami, łącznie do Matki Bożej przybyło ok. 1 tys. osób.
Pielgrzymów na trasie wspierało 5 księży, 3 kleryków i 2 siostry zakonne. Na błoniach jasnogórskich wiernych powitał bp Piotr Greger, biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej.
Wierni z Żywca po raz pierwszy wyszli na pątniczy szlak w roku 1611. Od lat 90. XX wieku na Pielgrzymkę Żywiecką składają się trzy grupy pątników, które pielgrzymują na Jasną Górę różnymi drogami, po to, by 29 sierpnia spotkać się na Alejach NMP w Częstochowie i wspólnie przejść pod Szczyt jasnogórski. Pierwsza tzw. grupa młodzieżowa wyrusza z Żywca (23 sierpnia) pokonując trasę ok. 170 km w czasie 7 dni. Nieco później, 26 sierpnia wychodzą pątnicy z Myszkowa i pokonują ok. 70 km. Grupa myszkowska wędruje szlakiem sanktuariów maryjnych przez Leśniów, św. Annę i Gidle. Wśród pielgrzymów jest również grupa niepełnosprawnych. Trzecią grupę stanowią pielgrzymi przybywający na Jasną Górę autokarem.
„Jest to mój 14. raz na pielgrzymim szlaku, Pielgrzymka Żywiecka jest wpisana w mój kalendarz każdego roku” – zaznaczył Maciej Godzieszka, kleryk IV roku Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Przyznał, że była to szczególna pielgrzymka. „Nasi organizatorzy i księża dbali o to, abyśmy przeżyli rekolekcje w drodze. Czas ciszy, czas modlitw cechował się wielkim skupieniem. Ten rok był wielkim przeżyciem dla pielgrzymów, można było to zobaczyć na różnych nabożeństwach, które były prawie każdego dnia, była radość, były łzy i każdy przeżywał to po swojemu” – dodał.
„Jest to jedna z najstarszych pielgrzymek, i jest to ogromna odpowiedzialność. My, jako górale żywieccy, jesteśmy tymi, którzy pielgrzymują zawsze do Matki, i te prośby tutaj zawsze są spełniane. Tu jest nasz dom, możemy śmiało powiedzieć, skoro tak często tutaj przychodzimy w czasie wakacji. Możemy powiedzieć, że to jest nasz kurort duchowy. Cieszymy się, że mamy tą możliwość tutaj przed Matką Bożą klęknąć, Jej ofiarować nasze prośby, te nasze cierpienia, popatrzeć na Jej wizerunek, na Jej wzrok, który Ona kieruje ku nam” – powiedział przyszły kapłan.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Udostępnij:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •