Profesor K. Ożóg – o chrzcie Polski i powstaniu państwowości

W tym roku przypada okrągła 1050 rocznica chrztu Polski. 14 kwietnia 966 r. to data, którą uznano za dzień chrztu Mieszka I. Główne uroczystości państwowo-kościelne mamy już za sobą. Przez trzy dni od 14 do 16 kwietnia w Gnieźnie, Poznaniu i na Ostrowie Lednickim trwały centralne uroczystości. W obchodach wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, legat papieski, biskupi z Polski i z zagranicy. Obchody rozpoczęły
w gnieźnieńskim seminarium duchownym obradami Konferencji Episkopatu Polski, podczas których wykład nt. chrztu Mieszka i jego dziejowych następstw wygłosił prof. dr hab. Krzysztof Ożóg.

Dzięki zaangażowaniu wspólnoty Domowego Kościoła z naszej parafii, udało się również zaprosić Pana Profesora Krzysztofa Ożoga do Żywca z wykładem, którego tytuł brzmi: „Narodziny Polski i jej Chrzest 966 roku”. Spotkanie zorganizowano w ramach powiatowych obchodów rocznicy chrztu Ploski. Wydarzenie to należy zaliczyć do nieprzeciętnych dla parafii i miasta, nie tylko ze względu na doniosłość przypadającej rocznicy, ale także na wyjątkową osobę gościa, jako znanego, wybitnego i cenionego
w świecie nauki Profesora, od lat związanego z Uniwersytetem Jagiellońskim – najstarszą uczelnią w Polsce i jednym z najstarszych uniwersytetów na świecie. Od 2006 r., Pan Profesor, kieruje Zakładem Historii Polski Średniowiecznej w Instytucie Historii UJ, od 2012 r. jest dyrektorem Archiwum UJ. Do tej pory opublikował książki: „Korna i Krzyż”, „Czas Piastów i Jagiellonów”, „Chwała Grunwaldu”, „Krzyż polski. Przybytek Pański” (t. 1), „966. Chrzest Polski”.  Jest także współredaktorem „Wielkiej Księgi Patriotów Polskich”.

Okolicznościowe spotkanie odbyło się 14 maja o godz. 17.00 w auli Domu Katolickiego. Licznie zgromadzeni parafianie i goście z wielka uwagą wsłuchiwali się
w ciekawy wykład. Wspólnie spędzony czas, był podzielony na dwie części; najpierw wystąpienie prelegenta, który omówił ogólną sytuację polityczno-religijną w Europie zwłaszcza w X wieku, a także szczegółowo przedstawił okoliczności i następstwa przyjęcia chrztu przez Mieszka I,  w drugiej części natomiast odbyła się luźna dyskusja uczestników z możliwością zadawania pytań prowadzącemu.

Wyrażamy ogromną wdzięczność Panu Profesorowi za przybycie do Żywca, poświęcony czas i poruszające wystąpienie. Dziękujemy również wszystkim organizatorom oraz uczestnikom.

Udostępnij:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •