Obchody 1050 rocznicy chrztu Polski

Chrzest księcia Polan, Mieszka I, był jednym z przełomowych wydarzeń w historii Polski i Polaków. Chrzest odbył się prawdopodobnie w Wielką Sobotę – zgodnie z ówczesnym zwyczajem – w nocy oczekiwania na Zmartwychwstanie Pańskie. Znaleziska archeologiczne sugerują, że mógł on nastąpić na wyspie Ostrów Lednicki, koło grodu gnieźnieńskiego, głównej siedziby rodu Piastów. Znaleziono tam basen chrzcielny, w którym swobodnie mógł zmieścić się dorosły człowiek. Przypuszcza się, że razem z księciem ochrzczony został jego dwór.

Przyjęcie chrześcijaństwa sakralizującego władzę książęcą i królewską miało zintegrować młody organizm państwowy, umocnić władzę księcia, a także wczepić wszystkich wierzących w Boga w obietnicę życia wiecznego, które obiecał nam Chrystus.

O tym niezwykle ważnym wydarzeniu przypomniał ks. bp Tadeusz Pieronek, który przewodniczył mszy św. na zakończenie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej obchodzonego w naszej parafii.

Udostępnij:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •