Lednica 2015 – byliśmy tam

WYJAZD NA XIX SPOTKANIE MŁODZIEŻY NA POLACH LEDNICKICH

Od 19 lat ojciec dominikanin Jan Góra organizuje niedaleko Poznania Spotkanie Młodych. Lednica to miejsce gdzie według historii miał miejsce chrzest Polski znaleziono tam obok jeziora najstarszy symbol chrześcijański- krzyż. W tym roku spotkanie młodych zgromadziło 75 tys osób oraz 1000 księży w tym organizatora naszego wyjazdu Ks. Jerzego Łukowicza. W związku z corocznym spotkaniem młodych ja wraz z grupa z Żywca oraz Leśnej wybraliśmy się do Lednicy.05.06.2015 o godzinie 23 w Konkatedrze Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu rozpoczęła się Msza Św. po której około godziny 24 wsiedliśmy do autokaru i wyruszyliśmy do celu. Zanim dotarliśmy na miejsce odwiedziliśmy Gniezno, gdzie wstąpiliśmy do Katedry p.w. św. Wojciecha. Około godziny  9 dotarliśmy na Pola Lednickie.

Każdy uczestnik dostał świece, kadzidło, książkę oraz śpiewnik w którym znajdowały się wszystkie pieśni by wszyscy mogli wspólnie uwielbiać Boga. Każdy uczestnik mógł przywieźć ze sobą kolejne symbole lednickiego spotkania: ziemię, kartkę z intencjami oraz czerwoną chustę. Tematem tegorocznego spotkania była „prośba o Ducha”, „Skupimy się na umocnieniu, bo właśnie Duch Święty jest tym, który nas umacnia, jednoczy i uświęca” – jak tłumaczył nam hasło dominikanin o. Jan Góra. Od godziny 10:00 aż do 23:00 była możliwość skorzystania ze spowiedzi. O godzinie 12:00 wszyscy wspólnie odśpiewaliśmy Anioł Pański, a o 15:00 odmówiliśmy koronkę do Bożego Miłosierdzia od tej również godziny można było wrzucać kartki z intencjami za którę będą się modlić Siostry Kanoniczki.

O 17:00 rozpoczęło się oficjalne rozpoczęcie spotkania. Całość podzielona była na 4 części: Podczas części „Ziemia” rozsypaliśmy przywieziona ze sobą ziemię na Polach Lednickich na znak zrozumienia, że jest to symboliczny dom każdego z Nas. „Woda” była okazją do refleksji nad spotkaniem Jezusa z Samarytanką i Chrztem Świętym każdego z Nas. Przywieziony z Ostrowa Lednickiego „Ogień” był symbolem z kolei Darów Ducha Św. oraz płomienia wiary uczestników Lednicy. W tej części nastąpiła także procesja zakonów z pochodniami- akcent Roku Życia Konsekrowanego. Transmitowane było również przesłanie Papieża Franciszka. W części „Wiatr” zaprezentowany został taniec na cześć Ducha Świętego.

Eucharystii na Lednicy rozpoczęła się o godz. 19.30 przewodził Jej metropolita poznański i przewodniczący Episkopatu  Polski ks. abp Stanisław Gądecki. W trakcie spotkania celebrowane było ponadto nabożeństwo nałożenia rąk przez duchownych na młodzież. Symbolizowało ono dar przekazania Ducha Świętego. Specjalnie na tę okazję o. Góra przygotował odlew ręki św. Jana Pawła II, do którego swoje ręce przyłożyć mogli młodzi uczestnicy Lednicy. Spotkaniu towarzyszył szereg innych wydarzeń. Jednym z nich był Maraton Lednicki, który wystartował o godz. 12.30 sprzed Poznańskich Krzyży upamiętniających wydarzenia czerwca 1956. Meta znajdowała się przed Bramą III Tysiąclecia na Lednicy. Tegoroczna Lednica była ostatnią przed przyszłorocznymi Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. Z tej okazji zespół Siewcy Lednicy przygotował we współpracy z włoską młodzieżą pieśń pielgrzyma „Jezu, ufam Tobie” (w jęz. polskim i angielskim). Do tej jak i to wielu innych pomimo ogromnego upału wspólnie tańczyliśmy. Przed północą wzięliśmy udział w adoracji Najświętszego Sakramentu, a następnie dokonaliśmy symbolicznego wyboru Chrystusa w swoim życiu. Po północy część z nas przeszła przez Bramę III Tysiąclecia, następnie udaliśmy się do autokaru i w godzinach przed południowych następnego dnia dojechaliśmy szczęśliwie do Żywca.

Ola Temel. 1 kl. ZSME

Udostępnij:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •